STOP MOTION ANIMATION

  

Stop motion, pookénková nebo fázová animace je technika animace, při níž je reálný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o malé úseky, tak aby po spojení vyvolala animace dojem spojitosti. Hlavní výhodou této techniky je, že dovoluje animovat téměř cokoli. Po jednotlivých fázích lze hýbat nejenom objekty, ale i samotnou snímací kamerou, nebo celým pozadím. Nevýhodou je velká časová náročnost. Například celovečerní snímek točený technikou stop motion se běžně realizuje celých pět let.

 

Stop Motion Animation je základním a tradičním snímacím postupem, jehož výstupy se používají jak v dramatických útvarech - animované filmy, dětské televizní pořady, tak i v reklamách a v parciální animaci.

 

Loutková animace je součástí SMA. Animovanými objekty jsou zde loutky se speciální kostrou, která umožňuje udržení fáze v jakémkoliv nastavení těla.

 

SMA se v současnosti téměř výlučně snímá digitálními kamerami s vysokým rozlišením (2K a výše). Stop Motion Animace klade vysoký důraz na technologii a kvalitu modelů, animační zručnost (pohyb objektů – animace) a na nasvícení objektů.

 

 

STOP MOTION ANIMATION

 

Stop motion or frame-by-frame animation is a technique where a real object is manually adjusted between individual frames and shifted by small amounts, so that the animation gives the impression of continuous movement when it is connected. The main advantage of this technique is that it is possible to animate almost anything. Not only objects, but also the camera itself or the whole background can be adjusted or animated frame by frame. The disadvantage of this technique is that it is extremely time consuming. For example, a feature film shot using stop motion technology can take as long as five years.

 

 

Stop Motion Animation is an elemental and traditional process, the outcomes of which are applied both in dramatic creations – animated films and TV programmes for children – as well as in advertisements and partial animation.

  

Puppet animation falls under SMA. The animated objects are puppets with special armatures enabling the figure to hold any pose/position of the body.

 

At present, SMA is almost exclusively shot using digital cameras with high resolution (2K and more). SMA underlines the importance of the model technology and quality, as well as on animation skills (motion of objects – animation), and the lighting of these objects.

 

Jiří barta: YUKI ONNA

 

AUTOpohádky - celovečerní kombinovaný animovaný film

 

psí historie

 

 

talk talk - garden

 

Hiroshi - krátký film režiséra Břetislava Pojara

 

Sedal: ceremidas

 

Sedal: straight

 

Sedal: curls

 

BASF-The Chemical Company

 

Pat a Mat - karty

 

Narcoblues - režie Břetislav Pojar

 

Winterdays - režie Břetislav Pojar

 

Juicee gummee: škola

 

Juicee gummee: mejdan

 

Famous Grouse

 

Alka Seltzer

 

KIABI

 

Pribináček

 

tescoma - znělka

 

Prima vařečka - znělka

 

Pat a Mat - kulecnik

 

znělka - tescoma

 

Korunni - zábava s korunní

 

MarŤánci